Fellegek között

 

Az éghajlat és annak változásai

 

A felhők alakítják az időjárást, és onnan fentről mindent látnak. Vajon büszkék lehetnek ránk?

 

Felhő 1.: Te, mi most időjárást vagy éghajlatot alakítunk?

 

Felhő 2.: Most épp időjárást, ez a pillanatnyi állapot, ami akár napközben is megváltozhat. Az éghajlatot egy adott területre jellemző, tartósan fennálló időjárási elemek adják meg. Ez utóbbit sokkal nagyobb időtávlatban vizsgáljuk.  

 

Felhő 1.: Én szeretem a változást, mi is folyamatosan formálódunk.

 

Felhő 2.: Az éghajlat is folyamatosan változik, ennek vannak természetes okai. Például csillagászati viszonyok vagy földtani mozgások is okozhatják. De ezek lassú hatások, az élőlények képesek hozzá alkalmazkodni.  

 

Felhő 1.: De mostanában elég nagy a pörgés, az emberi hatások felgyorsítják a változásokat.

 

Felhő 2.: Ezt látjuk az üvegházhatás gyors fokozódásában, az árvizekben és aszályokban, még a tengeri áramlások is módosulnak. Ez az emberekre is hatással van, például a mezőgazdaságban. Csökken a terméshozam, bizonytalanabb az élelmiszer-ellátás. Sok helyen át is kellett térni új növények termesztésére vagy az öntözésre.  

 

Felhő 1.: És ezzel mi a baj? Az évszakok is folyamatosan változnak?

 

Felhő 2.: Ott az időjárási elemek valóban változnak, de ciklikusan. Hasonló körülmények térnek vissza újra és újra, például a hőmérséklet mozgása vagy a csapadékmennyiség eloszlása alapján. De ha az éghajlat megváltozik, akkor az évszakok is módosulnak.  

Felhő 2.: És ehhez a sok változáshoz mind tudnak alkalmazkodni az emberek?

 

Felhő 1.: Hát a folyamat elindult, de lehetőségük van mérsékelni! Menjünk is, hadd világosodjanak meg végre!